شرکت دایا زیست کارا
​​​​​​​تولید کننده کیت های
​​​​​​​تشخیص سریع

کیت تشخیص سریع کرونا دایامب رپید تست کرونا دایامب
کیت تشخیص سریع کرونا دایامب رپید تست کرونا دایامب

کیت تشخیص سریع آنتی بادی های اختصاصی IgM/IgG کووید-19​​​​​​​

تست های نواری تشخیص سریع SARS-CoV-2 ( کیت تشخیص سریع کرونا ) بر اساس شناسایی آنتی بادی های IgG و IgM علیه SARS-CoV-2 عمل می کنند. تشخیص سریع هر دو آنتی بادی IgM و IgG مزایای زیادی برای تشخیص و درمان بیماری COVID-19 دارد:
رپید تست کرونا به عنوان روش تشخیصی تکمیلی در کاربردهای بالینی بسیار توصیه می شود. می توان از آن در بیمارستان ها ، کلینیک ها و آزمایشگاه ها استفاده کرد. این آزمایش همچنین می تواند به طور مؤثری در مدارس، فرودگاه ها ، بندرها و ایستگاه های قطار و غیره به کار گرفته شود و این امکان را برای تبدیل شدن به عنوان روشی موثر در مبارزه با این تهدید جهانی فراهم می سازد.
کیت تشخیص سریع کرونا به عنوان یک محصول آماده بکارگیری محسوب می شود و منجر به صرفه جویی در زمان می شود. آزمایش تشخیص آنتی بادی کرونا می تواند در مدت 15 دقیقه و بدون نیاز به تجهیزات تخصصی انجام شود.

کیت تشخیص سریع کرونا


جهت سفارش و خرید کیت‌های تشخیص سریع دایامب با شماره تلفن ۲۸۴۲۹۸۰۵ تماس حاصل فرمایید.​​​​​​​

سایر محصولات شرکت دایامب

کیت تشخیص سریع آنتی بادی کرونا تشخیص هر دو IgM و IgG می تواند اطلاعات مربوط به دوره زمان عفونت ویروس را فراهم سازد.
این کیت ها می تواند برای پایش افراد جامعه مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از افراد سالم در مناطقی که این بیماری شیوع پیدا کرده است ممکن است از قبل آلوده شده باشند اما هیچ علایمی نداشته باشند، در حالیکه آنتی بادی قابل تشخیص در خون آن ها نشان دهنده عفونت است. 
تشخیص سریع و به دنبال آن پایش افراد سالم و بیماران می تواند اطلاعات مفیدی را از نحوه شیوع آن در مناطق جغرافیایی مختلف ارائه دهد که به ما کمک می کند تا وضعیت واقعی را بهتر بشناسیم و سیاست های بهینه ای را برای مقابله با همه گیری ایجاد کنیم. کیت تشخیص سریع کرونا تولید شده توسط شرکت دایامب یکی از محصولات این شرکت در حوزه تولید کیت تشخیص سریع است که می توانید ضمن تماس با شرکت سفارش دهید. 
برخلاف نمونه برداری از سواب که ممکن است باعث تحریک مجدد و سرفه شود و این امر ریسک در معرض خطر قرار گرفتن تکنسین های آزمایشگاهی را افزایش می دهد ، جمع آوری خون می تواند از ریسک های غیر ضروری جلوگیری کند و مراحل عملیاتی که ممکن است باعث پخش ذرات معلق در هوا شود را کاهش دهد.​​​​​​​

دایاکو (DIACOV) کیت تشخیص سریع آنتی بادی (IgM/IgG) کووید-19


کاربرد مد نظر

کیت تشخیص سریع آنتی بادی (IgM/IgG) کووید-19 شرکت دایا زیست کارا (دایاکو DIACOV) یک کیت کیفی است که بر اساس مکانیسم ایمونوکروماتوگرافی در جهت شناسایی آنتی بادی های اختصاصی IgM/IgG بر علیه ویروس SARS-CoV-2 در نمونه خون، سرم و پلاسما طراحی وتولید شده است. این کیت به عنوان یک ابزار کمکی  در شناسایی بیماران مبتلا به کووید-19 در کنار سایر روش های تشخیصی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بررسی پاسخ ایمنی نسبت به ویروس در زمان حال یا گذشته در افراد مبتلا یا واکسینه شده قابل استفاده است.

کرونا چه نوع ویروسی است؟

 ویروس کرونا عضوی از خانواده بزرگ ویروس‌ها و به‌طور دقیق‌تر، خانواده ویروسی کرونا ویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید 19 را شامل می‌شوند. کرونا ویروس‌ها در دهه1960 کشف شدند. این ویروس‌ها به ‌طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کنند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس منتقل شده به انسان، کشف شده‌است. آخرین نوع آن‌ها، کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2)، در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد. این کروناویروس پس از مدت کوتاهی تبدیل به پاندمی شد و تمام جهان را درگیر کرد.
کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) یک RNA ویروس تک رشته‌ای است که از طریق تماس مستقیم با ترشحات فرد آلوده به ویروس یا از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می شود.
​​​​​​​با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز 1000 تن، سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن، نام رسمی کووید-19 COVID-19)  ) را انتخاب کرد که به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال 2019 اشاره دارد.
بیماران آلوده به این ویروس بعد از یک دوره نهفتگی به طور معمول 4-5 روزه اغلب دچار علایمی از قبیل تب، سردرد، بی حالی، درد بدن و در موارد شدید تر این بیماری دچار علایم تنفسی از جمله سرفه و تنگی نفس می شوند. ذات الریه غیر معمول و وخامت تنفسی در حدود 30-20 % موارد رخ می دهد. در موارد شدیدتر این عفونت حتی باعث مرگ می شود.

اصول کلی کیت تشخیص سریع آنتی بادی (IgM/IgG) کووید-19
 
این تست یک تست تشخیص سریع نواری بر اساس ایمونوکروماتوگرافی دارای آنتی ژن ویروس کرونا نشان دار شده با نانو ذرات طلا، آنتی بادی و دو خط تست IgM و IgG و یک خط کنترل  (C)  بر روی یک غشا نیترو سلولوزی می باشد.آنتی بادی مونوکلونال ضد انسانی  IgG به منظور شناسایی آنتی بادی IgG علیه ویروس کرونا به عنوان خط تست IgG  و آنتی بادی مونوکلونال ضد انسانی  IgM به منظور شناسایی آنتی بادی IgM علیه ویروس کرونا به عنوان خط تست IgM   بر روی غشا تثبیت گردیده است.
وقتی مقدار مناسبی از نمونه در چاهک نمونه گذاری کیت همراه با بافر قرار داده شود نمونه با نیروی مویینگی در طول نوار تست به سمت جلو حرکت می کند. چنانچه نمونه حاوی آنتی بادی IgM باشد این آنتی بادی به کمپلکس آنتی‌ژن- نانو ذرات طلا متصل خواهد شد. کمپلکس آنتی ژن-آنتی بادی به وسیله آنتی بادی ضد انسانی IgM تثبیت شده روی غشا، گیر اندازی می شود و خط تست قرمز رنگ تشکیل خواهد شد که نشان دهنده پاسخ مثبت تست IgM است. اگر نمونه حاوی آنتی بادی IgG باشد این آنتی بادی به کمپلکس آنتی‌ژن- نانو ذرات طلا متصل خواهد شد. کمپلکس آنتی ژن-آنتی بادی به وسیله آنتی بادی ضد انسانی IgG تثبیت شده روی غشا، گیر اندازی می شود و خط تست قرمز رنگ تشکیل خواهد شد که نشان دهنده پاسخ مثبت تست IgG است. در صورتی که هیچکدام از این دو آنتی بادی در نمونه وجود نداشته باشند هیچ خط تستی ظاهر نمی شود. جهت اطمینان یافتن از صحت انجام شدن آزمایش همیشه خط رنگی در ناحیه کنترل ظاهر می شود که نشان دهنده مناسب بودن حجم نمونه مورد استفاده و سلامت مسیر کامل نوار است اگر خط کنترل ظاهر نشود نشان از نامعتبر بودن تست است در این صورت آزمایش باید مجازات و با استفاده از یک کیت جدید تکرار شود.

آماده سازی نمونه

این کیت برای شناسایی آنتی بادی های مربوطه در نمونه های خون سرم و پلاسما به کار میرود.

 نمونه خون

برای نمونه گیری می توان از نوک انگشت استفاده نمود برای این منظور ابتدا انگشت را با و آب گرم و صابون شستشو می دهیم و یا به وسیله الکل ضد عفونی می کنیم سپس اجازه می دهیم تا خشک شود. برای تجمع خون در انگشت و سهولت در نمونه گیری انگشت مورد نظر را بدون تماس با محل سوراخ کردن به سمت نوک انگشت ماساژ میدهیم، سپس نوک انگشت را بوسیله لانست سوراخ کرده و و قطره اول خون را با پنبه خشک کنیم.محل سوراخ شده را فشار میدهیم تا قطره های خون ببیشتری خارج شود سپس نمونه خون خارج شده از نوک انگشت را با استفاده از قطره چکان درون چاهک کیت به روش زیر انتقال می دهیم.
برای این کار انتهای قطره چکان را فشار داده و نگه داشته سپس آن را در تماس با قطره خون نگه داشته و به آرامی فشار را کاهش دهید تا خون به درون قطره چکان مکش شود
سپس نوک قطره چکان را بر روی چاهک نگه داشته و انتهای آن را فشار می دهیم تا نمونه خون از قطره چکان به چاهک منتقل شود.

نمونه سرم یا پلاسما

در ابتدا باید متذکر شد برای جلوگیری از همولیز، جداسازی سرم یا پلاسما از خون باید در کمترین فاصله زمانی از نمونه برداری انجام شود.
فقط از نمونه های شفاف و غیر همولیز شده استفاده گردد.
اگر نمونه گیری خون از انگشت انجام شد آزمایش و بلافاصله بعد از جمع آوری نمونه خون انجام شود.
 نمونه هایی که خونگیری به صورت وریدی انجام می گردد و حداکثر تا دو روز بعد از نمونه گیری قابل استفاده است و باید در دمای ۲۸ درجه نگهداری شود.
 نمونه خون را منجمد نکنید.
نمونه‌های سرم و پلاسما که نمونه های سرم پلاسما که در دمای ۲ تا ۸ درجه نگهداری می شوند تا ۳ روز قابل استفاده می باشد و برای استفاده طولانی تر از این زمان باید در دمای منفی ۲۰ درجه نگهداری شود.
پلاسمای منجمد شده قبل از استفاده باید به دمای محیط برسد و به حالت مایع در بیاید و کاملاً یکنواخت و هم زده شود. منجمد کردن و مایع کردن نمونه ها نباید به دفعات زیاد انجام شود.

محتویات کیت دایاکو

محتویات موجود در کیت شامل: کاست، بروشور، بافر، قطره چکان، لانست، پنبه الکلی، کیسه رطوبت گیر موارد مورد نیاز که در کیت موجود نیست:
ظرف جمع آوری نمونه(برای جدا سازی سرم یا پلاسما)، لوله خلا(برای جمع آوری نمونه های وریدی)، تایمر

روش انجام آزمایش

1.    کاست را از بسته بندی خارج کرده و باید ظرف مدت نیم ساعت از آن استفاده کرد به یاد داشته باشیم که بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود آزمایش بلافاصله بعد از باز کردن بسته بندی انجام گردد.
2.    دو کاست را بر روی یک سطح صاف و تمیز قرار می‌دهیم.

برای نمونه های سرم و پلاسما

قطره چکان یا میکروبپیپت را به صورت عمودی نگه داشته و حدود ۱۵ تا ۲۰ میکرولیتر از نمونه سرم یا پلاسما را در چاهک نمونه گذاری کیت وارد کرده سپس دو قطره از بافر را به چاهک اضافه نموده و تایمر را روشن می کنیم در صورتی که حرکت نمونه در نوار به کندی انجام شود یک قطره دیگر از بافر باید به محل چاهک اضافه کرده.

برای نمونه خون

 قطره چکان یا میکروبپیپت را به صورت عمودی نگه داشته و یک قطره از خون در چاهک نمونه گذاری کیت وارد کرده سپس چهار قطره از بافر را به چاهک اضافه نموده و تایمر را روشن می کنیم در صورتی که حرکت نمونه در نوار به کندی انجام شود یک قطره دیگر از بافر باید به محل چاهک اضافه کرده.
3.    منتظر بمانید تا خطوط رنگی ظاهر شوند، و نتیجه را پس از 15 دقیقه قرائت نمایید. نتایج بعد از 20 دقیقه فاقد اعتبارند.

تفسیر نتایج

تفسیر نتایج طبق تصویر که در ادامه آمده است
IgM مثبت: اگر خط (C) و خط IgM در ناحیه مربوط به آن ظاهر شوند آنتی بادی IgM علیه ویروس nCov-2019 در نمونه شناسایی شده و پاسخ برای تست آنتی بادی IgM مثبت است.
IgG مثبت: اگر خط (C) و خط IgG در ناحیه مربوط به آن ظاهر شوند آنتی بادی IgG علیه ویروس nCov-2019 در نمونه شناسایی شده و پاسخ برای تست آنتی بادی IgG مثبت است.
 
IgG و IgM مثبت:اگر هر سه خط نوار شامل ناحیه (C)  و دو خط در ناحیه IgM و IgG ظاهر شود آنتی بادی های IgG و IgM علیه ویروس nCov-2019 در نمونه شناسایی شده و پاسخ برای تست آنتی بادی های IgM و IgG مثبت است
لازم به ذکر است شدت خط رنگی مشاهده شده در نواحی تست متناسب با غلظت آنتی‌بادی‌های مربوطه در نمونه می باشد، بنابراین هر نوع رنگ ضعیف (هاله ای از رنگ)در نواحی تست باشد باید به عنوان نتیجه مثبت در نظر گرفته شود.